Awards Results 2021

Our thirteenth awards night was held on Friday November 19, 2021 at the Crowne Plaza Hotel Adelaide.

See the winners and their winning entries below.

News Corp Best News Report in Print or Digital

Winner

NIGEL HUNT, News Corp
“Political Blackmail Bombshell”

Read the article on The Advertiser

Highly Commended

NIGEL HUNT,
News Corp
“Norwood Machine Gun Plot”

Commended

ISABEL DAYMAN, ABC
“The SA Liberal Party’s NationBuilder”

 

Commercial & General Best Feature in Print or Digital

Winner

GABRIELLA MARCHANT, ABC
“Rhys’ final wish”

Read the article on ABC News

Highly Commended

ANDREW HOUGH,
News Corp
“COVID Families”

Commended

ANGELA SKUJINS,
Solstice Media
“Are you going to pay… or not? Untangling the RCC’s late payment practices”

 

RAA Best Sports Story in Any Medium

Winner

MATT TURNER, News Corp
“Field of dreams set to motivate”

Highly Commended

MICHAEL MCGUIRE,
News Corp
“Finding Charlie”

Commended

PATRICK MARTIN,
ABC
“The ‘lifesaving’ wheelchair footy”

 

People’s Choice Best Finance or Business Reporting in Any Medium

Winner

STACEY LEE, ABC
“GFG legal woes”

Highly Commended

ANGELIQUE DONNELLAN,
ABC
“Whyalla’s uncertain future”

Lion Best News Photograph Print or Digital

Winner

TRICIA WATKINSON, News Corp
“Huge fire leaves hills on edge”

Highly Commended

TOM HUNTLEY,
News Corp
“Flinders Ranges murder”

Commended

TOM HUNTLEY,
News Corp
“Young life lost”

 

Lion Best Features Photograph Print or Digital

Winner

SIMON CROSS, News Corp
“Football in the outback”

Highly Commended

BEN KELLY,
Solstice Media
“The air up there”

TOM HUNTLEY,
News Corp
“National Park City”

Commended

BEC WHETHAM,
ABC
“Moyhall Estate”

Seven Network Best Television News Report

Winner

EDWARD GODFREY, Nine News
“Rundle Fire – breaking news”

Highly Commended

HANNAH FOORD,
Seven Network
“Port Hughes”

Commended

KEZIAH SULLIVAN,
Nine News Adelaide
“Lucindale Bushfire”

HWL Ebsworth Lawyers Best Long Form Television Report

Winner

GABRIELLA MARCHANT, ABC
“Rhys’ story”

Highly Commended

STACEY LEE,
ABC
“Communist Soup Kitchen”

Commended

ISABEL DAYMAN,
ABC
“The Liberal Party NationBuilder”

 

Mitsubishi Motors Best Broadcaster Television, Radio or Online

Winner

ISABEL DAYMAN, ABC
“Body of work”

Highly Commended

ALI CLARKE,
ABC

Commended

HANNAH FOORD,
Seven Network
“Atkins Murder, Family Murder, Port Hughes”

 

 

Nine News Best News Camera Coverage

Winner

EVELYN LECKIE & LINCOLN ROTHALL, ABC
“A line in the sand”

Highly Commended

LLOYD THORNTON,
Seven Network
“Outback Double Fatal”

Commended

TONY SALVATORE,
Seven Network
“Kangaroo Island jobs”

 

Telstra Best Special or Extended Coverage of a News Event, Television, Radio or Online

Winner

NINE NEWS TEAM, Nine Network Australia
“South Austalia locked down”

Highly Commended

CLAIRE CAMPBELL & BRITTANY EVINS, ABC
“Bushfire anniversary”

Commended

ABC NEWS ADELAIDE
“2021 Lockdown Coverage”

HANNAH FOORD & ELSPETH HUSSEY, Seven Network
“Operation Ironside”

Telstra Best Radio Report

Commended

CAROLINE WINTER, ABC
“SA Locks Down to Fight COVID Outbreak”

Mitsubishi Motors Best News Feature, Podcast or Long Form Radio Report

Winner

SEAN FEWSTER & DANIEL PANOZZO, FiveAA
“Just Lawful Podcast: The Hillier Triple Murders”

Highly Commended

ABC RADIO ADELAIDE
“One year on from losing Ann-Marie Smith”

Commended

CAROLINE WINTER, ABC
“South Australians face what could be toughest restrictions in the country”

People’s Choice Best Community Report in Any Medium

Winner

WILL MCDONALD, Nine News
“Cancer fight”

Highly Commended

LAUREN NOVAK, News Corp
“Care Factor”

Commended

KATE LAMBE, NINE NEWS
“Publican to paramedic”

Commercial & General Best Regional or Rural Report in Any Medium

Winner

EVELYN LECKIE & LINCOLN ROTHALL, ABC
“The wild west coast is slowly swallowing the town, but its people aren’t giving up without a fight”

Highly Commended

MICHAEL MCGUIRE, News Corp
“Dream time”

Commended

BENSION SIEBERT & SARAH MCCONNELL, ABC
“Two Ministers regrec Wilcannia misinformation”

People’s Choice Best 3 Headlines in Any Medium

Winner

JOHN WHISTLER, News Corp
“I will fight the cistern”
“It’s all sunny with shares”
“Spirit maker says best distil to come”

Commended

DALE FLETCHER, News Corp
“Paine in the grass”, “Dressel rehearsal”, “Shock and Claw”, and “Stevie Wonder Eyes Prize”

People’s Choice Best Graphics (Including Interactive, Illustration or Cartoon) in Any Medium

Winner

DEANNA KEOGH AND ROWAN HEISER, Nine News
“Vaccine rollout”

Highly Commended

IRIS CANDA-VAN DE KREEKE, Nine News
“State Budget 2021-22”

Commended

DEANNA KEOGH, Nine News
“Exposure alert – Tailem Bend”

Jeff Tims Jewellery Best Columnist/Blogger Print or Online Digital

Winner

MICHAEL McGUIRE, News Corp
“Three Thoughts”

Highly Commended

TOM RICHARDSON, Solstice Media
“An independent review of the last fortnight using (mostly Simpsons) gifs”, “The strange, swift death of SA’s ICAC”, “Belated apology isn’t courage – it’s opportunism”

RAA Best Investigative Coverage of an Issue or Event in Any Medium

Winner

LAUREN NOVAK, News Corp
“Stopping the hurt”

Highly Commended

ISABEL DAYMAN, ABC
“The SA Liberal Party’s NationBuilder”

Commended

TOM RICHARDSON, Solstice Media
“The Divine Right: Pentecostal recruitment drive divides SA Libs”

Network 10 Best Scoop of the Year in Any Medium

Winner

NIGEL HUNT, News Corp
“Politial Blackmail Bombshell”

Read the article on The Advertiser

Highly Commended

ISABEL DAYMAN, ABC
“The SA Liberal Party’s NationBuilder”

Commended

NIGEL HUNT, News Corp
“Norwood Machine Gun Plot”

University of South Australia Young Journalist of the Year

Commended

ROSIE BARNETT, Seven Network

University of South Australia Student Journalism Award

Winner

MICHELLE WAKIM

Finalist

HELEN KARAKULAK

Lifetime Achievement Award

Presented to

KEN CUNNINGHAM AM

Gold Award

Winner

GABRIELLA MARCHANT

Proudly Supported By