Awards Results 2020

Our twelfth awards night was held on Friday November 13, 2020 at the Crowne Plaza Hotel Adelaide.

See the winners and their winning entries below.

News Corp Best News Report in Print or Digital

Winner

PATRICK MARTIN & NICHOLAS HARMSEN, ABC
“Liberal MP Terry Stephens facing questions over allowance eligibility and ABC investigation”

Read the article on ABC News

Commended

ANDREW HOUGH,
News Corp
“Board Spending Row”

 

News Corp Best Feature in Print or Digital

Joint Winner

ROY ECCLESTON, News Corp
“It roared five times”

Joint Winner

BENSION SIEBERT and PAIGE MEWETT
“Human Rights Abuse at the Royal Adelaide Hospital”

Read the article on InDaily

Highly Commended

MICHAEL McGUIRE,
News Corp
“Our Lives Matter”

Commended

ANDREW HOUGH,
News Corp
“COVID ICU”

 

RAA Best Sports Story in Any Medium

Winner

MICHAEL McGUIRE, News Corp
“Hot Shots”

Highly Commended

MATT TURNER,
News Corp
“How Port helped me cope with heartache”

Commended

NATARSHA KALLIOS,
ABC
“Iron Survivor”

People’s Choice Credit Union Best Finance or Business Reporting in Any Medium

Winner

CAMERON ENGLAND, News Corp
“The Rankine File”

Lion Best News Photograph Print or Digital

Winner

TRICIA WATKINSON, News Corp
“Hellfire”

Highly Commended

TOM HUNTLEY,
News Corp
“Aloha”

Lion Best Features Photograph Print or Digital

Winner

MATT TURNER, News Corp
“Lost at Sea”

Highly Commended

MATT TURNER,
News Corp
“Flipping Heck”

Commended

TRICIA WATKINSON,
News Corp
“Vegan Festival”

Seven Network Best Television News Report

Winner

ALAN MURRELL and CAM INGLIS, Network 10
“Cudlee Creek Fires”

Highly Commended

BEN AVERY,
Nine News
“Kangaroo Island Fires”

HANNAH FOORD,
Network 10
“Kangaroo Island Fires”

 

Commended

HANNAH FOORD,
Network 10
“Carer Arrest”

 

HWL Ebsworth Lawyers Best Long Form Television Report

Winner

PATRICK MARTIN, ABC
“Expenses scandal, a trip to Victor Harbor”

Highly Commended

CLAIRE CAMPBELL & LINCOLN ROTHALL,
ABC
“Kangaroo Island Recovery”

Commended

ISABEL DAYMAN,
ABC
“Shackled in Hospital”

 

 

Best Broadcaster Television, Radio or Online

Winner

PATRICK MARTIN, ABC
“Expenses Investigated, MPs Adelaide Claims Under Scrutiny, Whip Faces Questions”

Highly Commended

BEN AVERY,
Nine News
“KI Bushfires, COVID-19, Black Lives Matter”

Commended

HANNAH FOORD,
Network 10
“KI Fires, Shanahan Farewell, Azaria 40 Years”

MARK MOONEY,
Seven Network
“Crash Tragedy, Boaties Found, KI Fires”

 

Telstra Best Special or Extended Coverage of a News Event, Television, Radio or Online

Winner

ABC NEWS
“Disability Care: An ABC News Special”

Highly Commended

NETWORK 10
“Catastrophic conditions”

Commended

NINE NEWS
“Bushfire Emergency Day 1”

 

 

Nine News Best Camera News Coverage

Joint Winner

RAY WARD and STEVE WILLIAMS, Network 10
“Cudlee Creek Fire”

Joint Winner

SEVEN NEWS ADELAIDE
“Cudlee Creek Bushfire Coverage”

Telstra Best Radio Report

Winner

KEZIAH SULLIVAN, Nine News
“Edithburgh Evacuation”

Telstra Best News Feature, Podcast or Long Form Radio Report

Winner

CHLOE BOURAS, Network 10
“The Premiers: Steven Marshall”

Highly Commended

HANNAH FOORD, Network 10
“Blayze Williams – still looking for answers”

People’s Choice Credit Union Best Community Report in Any Medium

Winner

ANGELIQUE DONNELAN, ABC
“Jonda’s Story”

Highly Commended

GABRIELLA MARCHANT, ABC
“NDIS Concerns”

 

 

Commended

BRITTANY EVINS, ABC
“Voracious Seals”

ISABEL DAYMAN, ABC
“Future Planning”

Hotel Grand Chancellor Adelaide Best Regional or Rural Report in Any Medium

Winner

BEC WHETHAM, ABC South East SA
“Are SA’s country towns really dying?”

Highly Commended

STEPHANIE RICHARDS, InDaily
“Not a safe drop to drink: SA town’s water scandal”

Commended

SARA TOMEVSKA, ABC
“Native Grasses”

People’s Choice Credit Union Best 3 Headlines in Any Medium

Winner

JOHN WHISTLER, News Corp
“Lonely Harts Club Ban, Crows coach our for 6″
“Virus might boot scooting”
“No Womad, No Cry: Search on to replace Ziggy”

People’s Choice Credit Union Best Graphics (Including Interactive, Illustration or Cartoon) in Any Medium

Winner

DEANNA KEOGH, Nine News
“Cudlee Creek Bushfires”

Jeff Tims Jewellery Best Columnist/Blogger Print or Online Digital

Winner

MICHAEL McGUIRE, News Corp
“Three Thoughts”

Highly Commended

JESSICA BRAITHWAITE,
Nine News
“Hey Instagram, Let’s Get Real”

RAA Best Investigative Coverage of an Issue or Event in Any Medium

Winner

PATRICK MARTIN and NICHOLAS HARMSEN
“MPs expenses scandal: body of work”

Read the article on ABC News

Commended

PAUL ASHENDEN, News Corp
“KI Bushfires”

Network 10 Best Scoop of the Year in Any Medium

Winner

PATRICK MARTIN and NICHOLAS HARMSEN, ABC
“Expense Scandal: Terry Stephens faces questions over allowance eligibility”

Read the article on ABC News

University of South Australia Young Journalist of the Year

Winner

CHLOE BOURAS, Network 10

Highly Commended

PATRICK MARTIN, ABC

Commended

LUCY HINTON, Nine News

University of South Australia Student Journalism Award

Winner

JASMINE TEURLINGS

Highly Commended

NIKITA SKUSE

Commended

DYLAN SMITH

Gold Award

Winner

PATRICK MARTIN and NICHOLAS HARMSEN

Proudly Supported By